HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5734 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk İslam Ülkesi: Başkurtistan’ın 11 Ekim 1991 Bağımsızlık Günü

11 Ekim 2017 - 1.840 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Türk İslam Ülkesi: Başkurtistan’ın 11 Ekim 1991 Bağımsızlık Günü
Türk İslam Ülkesi: Başkurtistan’ın 11 Ekim 1991 Bağımsızlık Günü

Rusya federasyonu sınırları içerisinde bulunan Türk cumhuriyetlerinden biri olan Başkurtistan, hem dil hem de din olarak ‘kardeş’ ülkedir. Başkurtistan ya da Başkurdistan (Başkurtça: Башҡортостан – Başqortostan; Rusça: Башкортостан – Başkortostan veya (halk ağzında) Башкирия – Başkiriya) ya da resmî adıyla Başkurtistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı federe bir Türk cumhuriyetidir. 11 Ekim 1991 tarihinde özerkliğine kavuşmuştur.

Başkurtistan Özerk Cumhuriyeti Güney Urallardan batıya doğru Belaya ve Kama nehirlerine kadar uzanır. 1552’de Kazan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra Başkurtlar ve Tatarlar, Ruslara karşı birlikte ayaklanmış ancak, 18. asrın sonlarında Rus egemenliğine girmek zorunda kalmışlardır. Başkortlar, Tatarlarla iç içe yaşamışlardır. Başkurtça daha çok konuşma dilinde kullanılmıştır. İlk Başkurtça kitap 1926’da yayımlanmıştır. Etnik yapı olarak Tatarlara yakındırlar. Başkurt SSC, 1919’da SSCB içinde kurulmuştur.

Başkurtların ana dili olan Başkurtça, Tatarca’ya yakın olup hemen hemen bu Türkî dille aynıdır. Başkurtların % 68’i Özerk Başkurdistan’da yaşamakta olup, geriye kalan % 32’si Ural bölgesindedir. Başkurtlar daha çok kırsal bölgelerde yerleşiktirler. Başkurt halkının hayatında efsanelerin ve destanların ayrı bir yeri bulunmakladır. Başkurdistan’ın dışında, Başkurtlar, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Rusya Federasyonu’nun diğer bölgelerinde yaşamaktadırlar.

 

Başkurt

Başkurt

 

Başkurt

Başkurt

 

Başkurt

Başkurt

 

Başkurt

Başkurt

 

Başkurt

Başkurt

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate