HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5734 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRK DİYARI KERKÜK KANIMIZ VE NAMUSUMUZDUR

19 Ekim 2017 - 1.177 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»TÜRK DİYARI KERKÜK KANIMIZ VE NAMUSUMUZDUR
TÜRK DİYARI KERKÜK KANIMIZ VE NAMUSUMUZDUR

Kerkük; Irak’ın kuzeydoğusunda kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Dicle Irmağı ile İran sınırı arasındaki hafif engebeli alanda, Musul’un 145 km. güneydoğusunda yer alır. Kentin güneyinde geniş bir ova uzanır. Deniz düzeyinden 300 m yükseltidedir. Kuzey-kuzeybatısında ülkenin en dağlık bölgesine geçilir. Irak petrol üretiminin merkezi, ülkenin dördüncü büyük kentidir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Türkler oluşturur. Bağdat Demiryolu’nun son durağıdır. Hayvancılık, tarım üretimi ve ticareti, dokuma petrol dışındaki öteki ekonomi etkinlikleridir.

UZMAN Dr. MUHTAR FATİH

UZMAN Dr. MUHTAR FATİH

 

Kerkük Tarihi Asurlular tarafından kuruldu. Kral Seleukos’un kentin kalesine bir burç eklemesiyle Selokh adını aldı. 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri’nin eline geçti. Sırasıyla Timur, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler bölgeye egemen oldular. 1515’te Osmanlı topraklarına katıldı. 1732, 1743’te İran saldırılarından etkilendi. 1918’de İngilizlerin eline geçti. Lozan Antlaşmasında Türk nüfusun çoğunlukta olması nedeniyle, Milletler Cemiyeti’nin hakemliğine bırakıldıysa da İngilizlerin baskısı sonucu Irak’a verildi. 1927’de zengin petrol yatakları bulundu. 1973′ te Türkiye ile Irak arasında imzalanan bir antlaşmayla Kerkük-Yumurtalık arasında bir petrol boru hattının yapımına başlandı, 19 Ocak 1977’de tamamlandı. Aralık 1986’da, Türk güvenlik güçlerince bir sabotaj girişimi ortaya çıkarıldı. 
Kerkük, asırlardan beri Irak Türkmenlerinin bu coğrafyada şekillenmiş Türk kültürünün merkezidir. Bir kentin aidiyeti ve kimliği, o şehrin tarihi mimari eserleri, sosyal ve kültürel yapısıyla da yakından ilgilidir.
Kerkük’ün simgesi haline gelen Kerkük Kalesi, en eski tarihi eserleri de surları içerisinde saklamaktadır. Kerkük Kalesi 1997 yılında Saddam yönetimi tarafından yerle bir edilmiştir.
Danyal Peygamber Camii, eskiden Yahudi tapınağı iken camiye çevrilmiştir.
Ulu Camiininde eskiden Hıristiyan kilisesi olduğu bilinmektedir.
Uryan Camii, 1729 yılında Osmanlı döneminde yapılmış olup kale surları içerisinde bulunmaktadır.
Gök Kümbet, 1361 yılında Celayirliler döneminde yapılmıştır.
Hasan Mekki Camisi, 1701 yılında Vali Firari Hasan Paşa tarafından yapılmıştır.
Fuzuli Mescidi, Türk Şairi Fuzuli’nin babası Molla Süleyman bu mescidin imamlığını yapmıştır.
Halk tarafında Kayseri olarak bilinen Kapalı Çarşı 1800’lü yıllarda Osmanlı tarafından yapılmış ve yaklaşık 300 dükkandan ibarettir.
Mecidiye Sarayı, 1854 tarihinde Vali Ali Paşa tarafından yapılmıştır.
16 gözlü Taşköprü gibi 60’tan fazla Türk eserine Kerkük’ün her noktasında rastlamak mümkün. Kerkük’te yaşayan Türkmenlerin dışındaki milletlerin buna benzer acaba kaç tane tarihi eseri vardır, 1875 yılında Vali Muşir Nafiz Paşa tarafından 16 gözlü olarak yapılmıştır. Kerkük’ün iki yakasının birbirine bağlanması amacıyla yapılan köprü, siyasi nedenlerden dolayı Irak yönetimi tarafından yıkılmıştır.


KERKÜK’ÜN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ
Bir coğrafyanın kimliğini ve tarihi seyir içerisindeki kültürel zenginliğini ortaya koyan en bariz unsurlardan birisi de o topraklarda yetişen ve yaşayan şair ve ediplerdir.
Irak Türklerinin yetiştirdiği en eski şair, Seyid İmadüddin Nesimi’dir. 1370-1418 yılları arasında yaşayan bu şair, Fazlullah Hurufi’nin yanında yetişmiştir.
Ünü Nesime’den daha geniş coğrafyaya yayılan şair Mehmet Süleyman Fuzuli Kerkük’te doğmuştur. 1556 yılında ölen şairin, Kerkük kalesinde kendi adına bir ev ve camii bulunmaktadır. 
Ünü Anadolu’ya ulaşan Kerküklü şairlerden biriside Nevres-i Kadimdir.1731 yılında Tebrize giderek önce müderris sonra da kadı olmuştur..1762 yılında Bursa’da vefat etmiştir.
Bir başka Kerkük doğumlu şairde Mehmet Nevruzi dir. 1795 yılında Kerkük’de vefat etmiştir.
Kerküklü şair Bedri ise 1743 -1821 yılları arasında Kerkük’te yaşamıştır.
1807-1882 yılları arasında yaşayan Kerküklü şair Nur Ali Baba Kerkük’te doğup büyümesine rağmen hayatının önemli bir bölümünü Sivas’da geçirmiş ve orada vefat etmiştir. 
Hicri Dede, Kerkük Türkmen edebiyatının dönüm noktasıdır. 1880 yılında Kerkük de doğmuş 20. yüzyılın Kerkük’te yetişmiş en önemli şairidir.Hicri Dede 1952 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.
TÜRK DÜNYASI unutulmamalıdır ki Türkmen diyarı Kerkük hakkımız ve halkımızdır ve terk edilen sadece bir millet değil kanımız namusumuzdur…. Türkmen halkının tek ve son çaresi gerçekçi ve haklı olarak Türkiye ve Türk dünyasıdır.
#KERKÜK Kalesinde Mavi Bayrağımız. 
#HALEP Kalesinde de görürüz inşallah..

Uzm.Dr.Muhtar FATİH

 Suriye Türkmen Doktorlar Birliği BŞK.

 

KAYNAKLAR: 
[1] Dr. Bülent Aksoy, Kerkük-Tarihi Türk Şehri.
[2] Nihat Kaşıkçı, Irak’ta Yok Edilen Türk Mirası.
[4] Erşat Hürmüzlü, Irak’ta Türkmen Gerçeği, Kerkük Vakfı Yayınları, Ankara, 2005..
[5] Erşat Hürmüzlü, Irak’ta Türkmen Gerçeği, Kerkük Vakfı Yayınları, Ankara, 2005.
[5] Suphi Saatçi, Tarihten Günümüze Irak Türkleri, Ötüken Yayınları, İstanbul, 2003.
Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler : ,
Bilmate