HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5796 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SINIRLARININ DIŞINA ÇIKMAYANLAR SINIRLARINI KORUYAMAZLAR

12 Ağustos 2018 - 285 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»SINIRLARININ DIŞINA ÇIKMAYANLAR SINIRLARINI KORUYAMAZLAR
SINIRLARININ DIŞINA ÇIKMAYANLAR SINIRLARINI KORUYAMAZLAR

Vizyon kazanabilme biraz da insanın kendisini dünyada bir yolcu gibi, görmesine bağlıdır. Çünkü vizyon geleceği öngörebilme yeteneğidir. Geleceği ise, sınırların dışına çıkarak düşünmesini bilenler görür. Sınırlarının dışına çıkmayan ülkeler, sınırlarını korumakta güçlük çekerler. Sınırsız dünyada sınırlar, sınırların
dışına çıkılarak korunur. 
*
Sınırların kutlu bilindiği ülkelerde sınırları aşmak mümkün değildir. Türkiye gibi, göç içinde yoğrulmuş, yüzyıllar boyunca sınırları hem büyümüş, hem küçülmüş bir ülkede son sınırların kutlu kılınması, Türk toplumunun dünyadaki trendlere ayak uydurma yeteneğini büyük ölçüde yok etmiştir.

Sınırları aşmasını bilme söz konusu olduğunda akla Müslümanlar ve Hristiyanlardan önce Yahudiler gelir. Yahudiler, Amerika’ya Hristiyanlarla birlikte göç etmeye başladılar. Yahudiler New York’a Hollanda kolonisi olduğu dönemde yerleştiler. Amerika’nın kurum ve kuruluşlarında kendilerine sağlam yer edindiler.

New York’un Hollanda Eyalet Valisi Peter Stuyvesant döneminde Yahudiler kente büyük yatırım yaptılar. Günümüzde dünyanın en büyük Yahudi şehri New York’tur. Bu yüzden Yahudi karşıtları bu kente “Jew York” derler. New York’ta Tel Aviv’den daha çok Yahudi yaşar.

Henry Ford,”Beynelmilel Yahudi” isimli kitabında “Müslümanlar için Mekke, Katolikler için Roma ne ise, Yahudiler için de New York odur” demekten kendini alamaz.Yahudiler için Amerika İsrail’den daha önemlidir. Onlar için Tel Aviv New York’tan savunulur. 
*
Yahudi aydınlar Tevrat’ta sözü edilen “Vaad Edilmiş Topraklar” olarak “Filistin”den daha çok “Amerika”yı görürler. Onlar New York’a “Yeni Kudüs” diye bakarlar. Çünkü “bal” ve “süt” dolu vadileri Kudüs’te değil, New York’ta bulmuşlardır.
*
İsrail Filistin’de Arap denizinin ortasında canlı kalmasını New York’a borçludur. Yahudiler “Kudüs Filistin’den değil, Amerika’da New York’tan savunulur,” diyorlar. New York Yahudilerin Yirmi birinci yüzyıldaki Kudüs’ü olmuştur.
*
Savaş içinde İsrail ekonomisinin canlılığını koruması, Tel Aviv’in New York’tan savunulmasından kaynaklanıyor. İsrail artık tekstil, gıda ve kıymetli taş işlemeciliği gibi “eski” ekonomiye değil, “yeni” ekonomiye yatırım yapıyor.
*
Silikon Vadi’si şirketlerinin Hindistan ve Çin’de olduğu gibi, İsrail’de de büyük yatırımları vardır.

İsrail’in ileri teknoloji şirketleri “Tel Aviv” değil, “Nasdag” borsasına bağlıdır.

Globalleşen dünyada sınırlarının arkasına çekilen hiçbir ülke yeni
yüzyılda varlığını koruyamaz.
*
Bir ülkenin sınırlarını koruyabilmesi için, dünyanın her ülkesinde
kuruluşlarıyla olması gerekir.
*
Dünya yeryüzünden gökyüzüne değil, gökyüzünden yeryüzüne
bakanlara kapılarını açar. 
*
Dünyanın her ülkesinde, olmayan devletler, bir ülkede olamazlar.
*
Gökyüzü yeryüzünü, gündüzün geceyi, içinde taşıdığı gibi taşır.
*
Yeryüzünün kapılarını, gökyüzünün anahtarları açar.

Prof. Dr. Nazif Güngör

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate