HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞEVKET ÖNDÜÇ

10 Mayıs 2018 - 441 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ŞEVKET ÖNDÜÇ
ŞEVKET ÖNDÜÇ

GÖNÜLLERİN ATOM KARINCASI
ŞEVKET ÖNDÜÇ

Kırımda bulunan Kırım Türklerinin yıllardır yaşadıkları dünyanın görmek istemediği insanlığın en korkunç dramlarından biridir…!
Senelerdir Moskova’nın Kırım Türklerine gerek fiziki, gerek kültürel imhaları Moskova açısından hiçbir şekilde istenilen sonucu vermedi. Yıllarca süren bu uğraşmaları, yeri geldiğinde soykırıma dayanan sürgünler sonrasında bile Kırım Türklerinin kültürünü ve milli zihniyetlerini hiç bir şekilde yok edemediler. Günümüzde tekrar Kırım’ı işgal ederek, bu sefer asimile hareketini zamana yaymak suretiyle korku imparatorluğu kurduklarında bunları kendi dünyasında yaşayan, gönüllerin “ Atom Karıncası “ Şevket Öndüç, hayatını hemen hemen kesimini Kırım mücadelesine ve hizmetine endekslediği görülmektedir…!
Günlük yaşamının alışılmışlığında ülfet perdesini yırtarak, Kırım’ın esrarlı güzelliğine hayretleri ve hayranlığı cazibesine kapılmıştır. Kırım’a her türlü hizmeti çocuk bakışı, önyargısız bir yaklaşımla ve gönül saflığıyla bakabilen bir insan olabilmenin özelliği ile yaradanının Cemali ve Celali güzelliklerinin verdiği haz ile, Sakarya’da ve diğer mekanlarda olmak üzere Şevket Öndüç en ön saflarda yer aldığıdır…! 
Kırım şarkıları ve müziği Kırım cennetinin bir yankısı olarak, Ruhunda nurların ışıkları, senelerdir koşuştuğu bu yolda ışığı olarak, bu yolda bazen zevkle, bazen hüzün ile ilerlemektedir…!
Kendisi ile seneler öncesinde bir tanışıklığımız, dernek ile yeni bir yön kazandı. Hasbelkader benim ve kurucu Başkan Aziz Aracı’nın başkanlığında, başkanın “ Atom Karıncalığını” yapmak suretiyle, en büyük yardımcımız oldu. Kendisine Başkanlığa geldiğinde çok büyük bir proje olan, Kırım’dan akademisyenler ve talebelerin geldiği, Sakarya’dan başlayan, daha sonra Çanakkale’ye gidilmek suretiyle Çanakkale destanı ve zaferini Kırım Türklerine yudum yudum anlatan “ ÇANAKKALE 15 “ projesini gerçekleştirmesi, dönüşsün bir yol olan insan hayatının en güzel anıları içersinde yer aldı….! 

 

şevket öndüç - kutluk kagan sümer - toğrul ismayıl

şevket öndüç – kutluk kagan sümer – toğrul ismayıl

Mükemmel çiçeklerde kimin mührü, kimin nakşının varlığı sahibinse, yer yüzündeki çiçeklerden olan yeşil Ada, Kırım’da sahibinin mührü olduğu kesindir. Bu yeşil Ada Kırım’ın makus talihinin, sabırlar sonucunda bu mührün sahibi tarafından “ Bağımsızlık “ olarak döneceğine inandığından, hizmet merdivenlerini hiçbir art niyet ve yorulmadan ,düşünmeden çıkmaktadır. Çünkü büyük başarı, muvakkakiyet ve fedakarlıklar zaferler yaşam biçimidir…!
Türkiye’den Kırım Türklerinde, devamlı olarak bir sevgi ve gönül sevkiyatı vardır. Geceleri vatanları için can vermiş şehitlerimize dualar sevkiyatı vardır.! Bu sevkiyatlarda Şevket Öndüç’ün nefesini hissetmemek elde değildir…..!
Kırım ve Kırım Türkleri her gözünün geldiğinde, ürkek bulanıklıklarda zamanın içersine düştüğünde, Kırım’ın bir yıldız uzaklığında olduğunu görür, yosunlu boşluklardan düşmesi ile gökler yakınlaşır, kendini bulur, arılar ve böceklerin oynaştığı, bir gül bahçesinde bulunan, bağımsızlık şerbetinden akan pınarın başında, kana kana içer bağımsızlığın şerbetinden olabildiğince dağıtmaya başlar eşine, dostuna gümbür gümbür sağanak yağmurların altında…! 
Şevket Öndüç, olabildiğince sabırlı ve bir “ Atom karınca” gibi çalışkandır. Allah vergisi ses tonu ile ilgi çeker. Ruh yapısı san’attan san’atkara uzanacak kadar uzanır, hayatı hiçbir zaman bir camın arkasında izlemez, hareketliliği bir tılsım güzellini yaşamaktadır. Kişisel becerileri de çiçeğin nabzını yoklayacak kadar mükemmeldir…!
Hayat felsefesi ise, her zaman ekmeksiz yaşarım, bağımlı yaşamam olmasından dolayı, Kırım ruhunun sönmeyen ateşidir…!
Kalbine atılan imzadır…!
Şevket Öndüç’ün sevdiklerine sağlık, başarı ve mutluluklar dileğiyle, çiçek bahçemden kendilerine “ Kırmızı ve beyaz güller “ gelsin…!
İyi ki yolumuz kesişmiş ve varsın…!

Münir Balıca 

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLATFORMU

 

şevket öndüç

şevket öndüç

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate