HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞARKILARINI GÜL BAHÇESİNDE YIRLAR GİBİ ZAREMA HANUM

13 Nisan 2018 - 283 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ŞARKILARINI GÜL BAHÇESİNDE YIRLAR GİBİ ZAREMA HANUM
ŞARKILARINI GÜL BAHÇESİNDE YIRLAR GİBİ ZAREMA HANUM

Gökyüzünün gözü olan güneş, yeryüzüne teması sonrasında, belirli saatler sonrasında çekildiğinde, gecenin karanlıklara gömülmesi ile yıldızlar gizlendikleri yerlerden çıkarak, ortalığı muhteşem bir sanatın işleyişi ile karanlıkların prensesleri, prensesleri, yıldız kümeleri gözlerimize seyirine doyulmayacak güzelliklerini bizlere sunmaktadırlar…! 
Sabriye Eredzhepova’nın en istidatlı talebelerinden, Ukrayna onur sanatçısı Zarema Hanum, aynı ustası gibi, Kırım sahnelerinin yeryüzündeki yıldızı, sahneye çıktığında, sahnedeki hakimiyeti ile sahneyi saray’a benzetir, Onu seyretmeye gelenlere okuduğu şarkılar ile ruhlarına binbir renk güzelliğinde girmektedir…!
Sürgün sonrası büyüdüğü Özbekistan’da sesinin güzelliğin fark edilmesi ile düğünlerde şarkılar yırladı. Daha sonrası “ Haytarma” topluluğu ile konserler vermeye başladı…! Sabriye Eredzhepova’nın ilgilenmesi ve onun talebesi olduğunda kuşlar gibi mutluydu…! Kariyeri hızlı bir şekilde yükseliyordu…!
Yaşamının en mutlu günü diye tanımladığı gün, 1987 yılında Kırım’a geldiği gündü. Yalta’nın güzel ormanlarını ve denizini, meyvelerin ağırlığı ile aşağılara sarkmış ağaçlar, sevinç gözyaşları ile yüreğinin dünyaya açılmasıydı…! 
Kırım’da Kırım Tatar müzik kültürünün gelişmesi için çok emek verdi.. Çünkü evlerden, bahçelerden Kırım Tatar Müziği şarkılarının duyulmasını çok istiyordu….!

zarema hanum

zarema hanum

 

Kırım kültürü ile yeni yetişen neslin bu şekilde yetişmesi çok önemliydi…! 
Kalabalık bir ailenin büyüğüydü…! Dört oğlu, üç kızı, yedi torunla birlikte eşi Memedov’un hatıraları ile ve ortanca kızı Sevil’in başarıları, Zarema Hanum’a kıvanç veriyordu..!
Kanada’dan almış olduğu kovboy şapkası ile çok değişik sükse ve ilgi topladı..! Büyük reklamlar sonrasında bu muhteşem ve gür sesi ile ansambinde Kırım şarkılarını tekrar yırlamay başladı. 
Zarema Hanum ; “Genç şarkıcıların devamlı olarak, (Anamda Tamam,Tamam babamda ) isimli bir şarkı vardı. Onu söylerlerdi. Şarkıyı söyleyen kız bir gülümser, bir iki kıvırır, ve şarkı bittiğinde izleyenleri mutlu ederdi..! Sabriye Eredzhepova, böyle şarkıların söylenmesine çok kızardı. Halk şarıklarının söylenmesini ister, en ufak yanlışta, çok fena azarlardı…! Bize ne olursa olsun, ana dilimizle şarkı söylememizi doğru olacağını öğretmişti. “
“ Ben bir KırımTatarı ve Müslüman olduğumdan, diğer kültürlerin motiflerine ve şarkılarına karşıydım. Kırım milli Tatar düşüncesi içersinde bulunarak, atalarımızın vatanı olan, bu toprakların hükümdarı olmak, ve Kırım’da ne olursa olsun, yaşamak zorundayız…!”
Kırım Akademik Ukrayna Tiyatrosu binasını düzenledi. 1992 yılında Kırım’da ve bu güne kadar eşsiz Tiyatronun temellerini attı.. Tiyatroda ücretsiz olarak birçok sanatçı için, bir kayıt stüdyosu vardı. Böylece, Eskender Memetov ile kendi vatandaşlarının düzenlemesi, hem de ulusal ruhu, kültür, folklor ve gelenekleri yükselmesine yardım etti…! 
Eşi Mehmetov’u ve altı çoçuğu babalarını karşılamak için evden çıktıklarında silah sesleri duyulduğunda, saldırganlar altı mermi ile öldürmeye çalıştılar. Ağır olarak, bilinçsiz olarak hastahaneye kaldırıldıktan bir kaç gün sonra vefat etti..! Mehmetov, Kırım’ın önemli kişilerindendi..! 
Zarema Hanum, tüm şarkılarında bir gül bahçesinde gezinircesine, muhteşem sesi ile, dinleyicilerinin bahar çiçeklerini sevgi ile hediye ettiğinde, onu dinleyenler yıldızlara uçarak, ömür zincirlerine mutlu bir gün daha ekliyorlardı..!
Kırım’daki değerlerimizin içersinde bulunan, Zarema Hanum, için okyanusların en derinliklerinden toplayacağımız incileri, engine ipliklerle birbirine ekleyip, inci’den başına taç yaptıktan sonra, yüreğindeki Kırım sevdası her zaman kar tazeliğindedir..! 

münir balıca

münir balıca

 

Zarema Hanum, muhteşem yırcı, nice uzun senelere sevdiklerinizle birlikte, sağlık, başarılar ve mutluluklar temennisiyle çiçek bahçemden, başınızdaki taç’ın yanına papatyalar gelsin….!
İyi ki varsınız…!

Münir Balıca

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLATFORMU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler : ,
Bilmate