HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5796 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr. KEMAL ÖZCAN

21 Temmuz 2018 - 303 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Prof. Dr. KEMAL ÖZCAN
Prof. Dr. KEMAL ÖZCAN

KIRIM TÜRKLERİNİN
VAROLUŞ MÜCADELESİ
Prof. Dr. KEMAL ÖZCAN

“Kırım Türkleri, asırlar boyunca yaşadıkları vatanın stratejik öneme sahip olmasından dolayı sürekli olarak Rusların baskısı altında kalmışlardır. Osmanlı İmparatorluğunun Karadeniz kuzeyinden çekilme mecburiyeti bölge için sonun başlangıcı olmuştur…!”
2010 yılında büyük emek ve çalışmalar sonucunda okuyucu ile buluşan “ Kırım Dramı “ isimli değerli kitabın arka kapağının yazıdan kitaptan kısa bir alıntı…..!
Necmettin Erbakan Üniversitesinde Prof. Dr. olarak görev yapmakta olan kitaplarından en dikkate değerlerinden “Kırım Dramı” isimli çalışması ile Kırım dünyasına bazen akademik, bazen hüzün dolu kitaplarının yazarı Kemal Özcan…!
Kemal Hocamın, kaleminin rüzgarlarına kapılan ve yazdığı kitaplar, çalışmaların getirisi olarak bizlere bilgi darağacında bulunan bilgileri sunduğu eserlerden bahsetmemek, kendisine haksızlık olur. Bu eserleri sırası ile;
Osmanlı Türkçesi / Okuma Rehberi.
Türkistan Seyahatnamesi- Ali Ahmetbeyoğlu, İhsan Keskin ile birlikte.
Vatana dönüş, Kırım Türklerinin sürgünü ve milli mücadele hareketi (1944 – 1991) 
Dr. Baymirza Hayit’in Türkistan Araştırmaları ve Milli Mücadelesindeki rolü…!
Kemal Özcan hocamız, konu Kırım mevzubahis olduğunda Kırım hakkında bilgi donanımı ile Kırım Derneklerinin davetlerini güler yüz ile kabul eder. Kurultay, toplantı ve sempozyumla bilgi birikimlerini bir pınar güzelliğinde dinleyenlerin ruhlarına ustaca akıtır….!
24 Şubat 2018 tarihinde, İstanbul derneği Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından organize edilen “Kurultay ve Numan Çelebi cihan’ın Şehadeti Uluslararası Sempozyumu” konuşmacıları arasında bulunması sonucu katılımcılara bu konuda mükemmel bilgilerini sunarken, Kurultayda bulunmanın şansına sahiptim…!
Dünya Kırım Tatar Derneğinin , Seydişehir NEÜ Ahmet Cengiz Mühendis fakültesinde gerçekleştirdiği “Kırım Kırım Kırılan Kırım” konulu paneline daveten katıldım. Bu panele, İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer, TOBB Üniversitesinden Prof. Dr. Toğrul Ismayıl ile bunların yanı sıra NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Özcan’ın katılımı ile kendini Kırım’ı kendini bir gülü dalından koklar gibi , ruhunda bir bilgi macerasına talip olmuş, yüreğinin yangınlarını dinleyicilerine mürekkebi kurumayan basılmış bir kitap gibi aktardı…! 
Daha sonraları ileri bir tarihte Hz. Mevlana’nın dergahı, Konya’da değerli insanlarımızın katılımı ile yapmış olduğumuz muhabbet şöleninde “ Kırım için neler yapabiliriz “ bir çiçek bahçesi güzelliğini anımsatan, fikir alış / verişlerinde Kırım’ı ilk defa görüyormuş, her saniye yeniden doğuyormuş gibi Prof. Dr. Kemal Özcan’ın heyecanlı bilgilerinle tanışıyorduk…! 
Bu heyecanı bir bakımdan, Kırım’ın Kışa dönmeyen sonbahar, yaza dönmeyen ilk bahar özleminin avuçlarında umut ışıkları vardı…! 

Kendisinin dinlerken, bilim ağacının meyvelerini tadına, son olarak beraber bir muhabbette bulunmanın tadına orada bulunanlar ile birlikte vardık…! 
Sakin ve tebessüm ve sabır dolu duruşu. Yer yüzündeki duaların benliğine sağanak yağmurların altında, göklerin gürlemesi ile, ardından güneşin sıcak yüzünü gördüğünde bir anda kendini bilgi okyanuslarında, akademik çalışmaları arasında göreceğimiz kesindir…! 
Siyah ve Beyaz, ve Beşiktaş ruhunun bir başka tutkusu ve vazgeçilmezidir…!
Prof. Dr. Kemal Özcan hocam ile sevdiklerine, sağlık, başarı ve mutluluklar temennisi ile çiçek bahçemden “ dua çiçeği ( Calathes Crocata) lar “ gelsin….!
Hocam ile iyi ki yolumuz kesişmiş ve varsınız….!

münir balıca

münir balıca

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLATFORMU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler : ,
Bilmate