HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Numan Çelebi Cihan-İLK BAARNİ MÜJDELEGEN SARI TÜLPAN BARİ BÖYLE SOLMASAYDIN İÇ BİR ZAMAN -KIRIM

17 Mayıs 2018 - 273 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Numan Çelebi Cihan-İLK BAARNİ MÜJDELEGEN SARI TÜLPAN BARİ BÖYLE SOLMASAYDIN İÇ BİR ZAMAN -KIRIM
Numan Çelebi Cihan-İLK BAARNİ MÜJDELEGEN SARI TÜLPAN BARİ BÖYLE SOLMASAYDIN İÇ BİR ZAMAN -KIRIM

İLK BAARNİ MÜJDELEGEN SARI TÜLPAN
BARİ BÖYLE SOLMASAYDIN İÇ BİR ZAMAN -KIRIM 
( Numan Çelebi Cihan )

Gecenin ağırlığı sokaklar üzerine gelip oturmuştu. Sanki olacaklardan kaçarcasınadaydı…..!
Tek tük parlayan yıldızların gözyaşları evlerin damlarındaydı. Sokakların çakılı bekçileri olan kaldırım taşlarının renkleri biraz sonra olacakların hüznü ile zifiri karanlıklar içersindeydi… 
Sabaha yakın zamanında, gökyüzünün gözyaşlarıyla bütün caddeler ıslanmış, yer yer simsiyah su birikintileri gecenin karanlığında kalp atışları içersinde, Kırım’da Kırım Türklerinin yaşadığı yerlerde olacaklara bekliyorlardı…!
18 Mayıs 1944 gecesi ile sabahının birbirine karıştığı nemli bir havada, telaşlı ve karanlık adamların, Kırım Türklerine olabildiğine ziyan vermek, yeri geldiğinde canlarına ziyan vermek için karanlık ruhlu Stalin’in kendi gibi karanlık can alıcıları sokaklarda cirit atmaya başlamaları ile, her eve bir karanlığınlar içersinde süzülüyorlardı..!
Kaynarca Anlaşması sonrasında yaşamlarında nice Kırım Türklerinin önemli insanlarını, savaşlarda erkeklerinin çoğunu kaybeden bu insanlar yüzlerinde yılların yorgunluğu içersinde çocuk, yaşlı ve hastaların bulunduğu Kırım Türk evlerine kapkara bedenleri ile kapılarını kırdılar. Girdikleri her evde zalimliğin ve Stalin’in uşakları olarak zifiri karanlıklar içersinde ne gerekirse yaptılar…! 
Ölüm Trenlerine, bu mazlum ve günahsız insanları peşlerinde Azrail’in gölgeleri olarak soykırım’a ölmeleri için tıka, basa doldurdukları büyük sürgünde bebelerinin gözleri önünde açlıktan ölümleri ile sonuçlanmasının daha bir kötüsü de bu bebelerini raylar üzerinde vahşi hayvanlarına yem olarak atılmaları dır…!
Tarihin gelişimi ile duvardan duvara çarpılan bu insanlarımızın tüm yaşamları karanlıklar hep karanlık ve günümüzde dahi karanlıklar içersinde Kırım İnsanını asilime edilmesi için ne gerekli ise yapıldığı kesindir…! 
Kırım’da şu anda yaşamakta olan hemşerilerimizin hayatları iğretiler içersinde devam eden ışıltısız günler olduğudur…!
Tertemiz yürekleri devamlı olarak gönüllerde gözyaşları ile ıslanan Kırım Türk insanı tüm ömrünü karanlıklarını, avuçlarının içersinde hapsederek bağımsızlık mücadelelerinde kenetlenmelerinden başka bir çare olmadığı gerçeğinin görülmesi ile, el ele karanlıklardan el ele, ıslanmış serçe kuşlarına dahi sevgi gösterilmesi umudu ile, yakalanan güzellikleri hep birlikte yaşamamız 
“ Alah’ım , Kırım’ın bağımsızlığı dünyanın en güzel öznesidir” 
Sürgünün 74 yılında, düşünemeyeceğiz zorluklar içersinde yaşamlarını kaybederek, şehit olan insanlarımızın ve daha evvelinde ve sonrasında vatanları uğruna şehit olan insanlarımıza rahmet ve saygıyla anıyoruz…!
Mekanları cennet, Ruhları şad olsun….!

Münir Balıca

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate