HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MİLLİ DURUŞ

14 Nisan 2018 - 261 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»MİLLİ DURUŞ
MİLLİ DURUŞ

Küresel güçlerin tek kutuplu dünyaya egemen olma arzusu Ortadoğu’da bulunan İslam çoğrafyasında raf ömrünü tüketmek üzere olduğunu görmekteyiz.
Tunus,Libya,Yemen ve Mısır’da globalleşmenin yarattığı yeni dinamikler insanların giderek kimliksizleştirmekte,Irak ve Afganistan da cereyan eden olaylar ne yazıkki toplumu oluşturan değer yargılarını aşındırmışlardır.
BOP kapsamı çerçevesinde bu güne kadar kiralık ve taşeron örgütler ile iş gören dünyayı şekillendiren güçler,  sahada istediği sonuçları alamayınca tıpkı 20 Mart 2003 günü Irak’ta olduğu gibi kimyasal silahları bahane edip “Özgürlük Operasyonu” adı altında yapmış oldukları işgal senaryosunun bir benzerini Suriye’de yapmayı amaçlamaktadırlar.
2011 yılından itibaren Rejim güçleri tarafından 215 defa “Sarin Gazı”kimyasal silahı kullanılmış binlerce masumun ölümüne yol açmış olmasına rağmen ne yazıkki hiç bir kesimden ses seda çıkmamıştır.
Kimyasal silahların kullanıldığı iddia edildiği Duma üzerinden  sosyal medya hesabından basit ve temelsiz yaklaşımlar ile Twitler atıp,klavye kahramanlığı yapan ABD Başkanı Donalt Trump dünya üzerinde saygılığı olan bir ülkenin  saygınlığını komedi malzemesi haline getirmiştir.Söz konusu vaka twitte kullanılan jargon dili hiç bir şekilde izah edilemez bir boyuttadır.
ABD Başkanı Trump’un restleşmesi ile başlayan gerilim,Fransa,İngiltere ve Almanya’nın dahil edilmesi ile gerilim adeta devlerin restleşmesine dönüşen,bir boyut almıştır.
Rusya Lideri Vilademir Putin her zamanki gibi soğukkanlılığını korumuş ve dik durarak mevkidaşını muhatap almamış,Labrov üzerinden gereken cevabı vermiştir.İran ve Çin tehditlere boyun eymeyerek Rusya’dan yana saflarını belli etmiştir.
TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLER !
Uluslararası boyutta dış politikayı  Atlantik’ten Avrasya  eksen kaydıran Türkiye’nin belirleyeceği tavır, akabinde yer tutacağı saf oldukça önem arz etmektedir.
Olası bir operayon olacağına imkan vermiyorum ama muhtemel  bir operasyon neticesinde  saha içi ve saha dışında bulunan etmenler Türkiye’yi derinler etkiliyeceği kanaatindeyim.
Özellikle Afrin’de TSK’lerini işgalci gibi görüp,İnsan hakları ihlalleri konusunda ,Siyasi ve diplomatik sonuçlar ile ülkeyi köşeye sıkıştırma olasılıkları çok yüksek bir ihtimal gözükmektedir.
Türkiye,Bu çoğrafyada ve dünya arenasında yeniden söz sahibi olmak istiyorsa;  önce duruşunu gözden geçirmelidir.Nerde durması gerektiğinden önce kiminle, yan yana durmaması gerektiğine karar vermelidir.
Bölgesel eksen şekillenmesinde dengeli bir siyaset izleyip,etrafı kalın çizgiler ile çizilmiş,hedefleri olan bir ülke moduna girerek ,Yanılmadan “Milli Duruş” sergilemiz gerekmektedir.

Doç.Dr.Bekir Ayaz

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate