HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KIZIL ELMA BÜYÜKLÜĞÜ TOPRAK BÜYÜKLÜĞÜNDEN DAHA ÖNEMLİDİR

19 Ağustos 2017 - 632 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KIZIL ELMA BÜYÜKLÜĞÜ TOPRAK BÜYÜKLÜĞÜNDEN DAHA ÖNEMLİDİR
KIZIL ELMA BÜYÜKLÜĞÜ TOPRAK BÜYÜKLÜĞÜNDEN DAHA ÖNEMLİDİR

Ülkelerin siyasal sınırları dış politikaları, ekonomik sınırları ise, iç politikalarıyla çizilir. Ülkelerin dış politikalarında, devletin askeri gücü etkiliyken, iç politikalarında milletin üretim gücü etkilidir. Her ülkenin üretim gücü, siyasal sınırlardan daha çok ekonomik sınırlara dayanır. Siyasal sınırlar istenildiği zaman, istenildiği kadar genişletilemez. Buna karşılık, bir ülkenin ekonomik sınırlarında sınır yoktur, sürekli değişir.
*
Üretim gücünün büyütülmesi, çift yönlü bir süreçtir. Bir ülke, başka bir ülkenin üretim gücüne katkı yapmadan, kendi üretim gücüne katkı yapamaz. Her ülke için iyi olmayan bir üretim, hiçbir ülke için iyi olmaz. Dünya barışının güvencesi, siyasal sınırların silahlı güçleri değil, ekonomik sınırların silahsız güçleridir. Silahsız güçlerin başında, bütün ülkelere bir gözle bakan, ürün, hizmet ve bilgi üretmenin öncüsü ve ustası kurum ve kuruluşlar gelir.
*
Uzaklık ve yakınlık farkının ortadan kalktığı Yirmi birinci yüzyılda, üretim gücüne yeni boyutlar kazandırmak için yarışmayan ülkeler, tüketim kültürüne yeni boyutlar kazandırmak için yarışır. Bunun için, tarihin her döneminde, üreten eller tüketen ellerden üstün görülmüştür. İster ürün, ister hizmet, isterse bilgi üretimi olsun, üretim sürecinde girdiler alınır, çıktılar verilir. Üretim süreci, bir alış ve veriş süreci olmaktan daha çok bir veriş ve alış sürecidir. Üretimde verenler alırlar, alanlar verirler.
*
Veriş ve alışın olduğu yerde savaş değil, barış vardır. Savaş ortamında kazançlar tek yönlüyken, barış ortamında kazançlar çift yönlüdür. Kazandıranlar kazanır, kazananlar kazandırır. Kazandırma ve kazanma sürecinde, en önemli, en güçlü ve en etkili sermaye dürüstlüktür. Ürün, hizmet ve bilgi üretiminde en güzel meyvalar, dürüstlüğün ağacında yetişir. Üretim dünyasında meyvası para olan ağaç yoktur. Bunun için, Anadolu”da ”Para sokaktan toplanılmaz” denilir. Para akıl terinin ve el gücünün ödülüdür.
*
Bir ülkenin siyasal sınırları dışında yaşayan soydaşları, o ülkenin diasporasını oluşturur. Diasporalar, ülkelerin siyasal sınırlarını aşmada, ekonomik sınırlarını genişletmede, önemli bir görev yüklenir. Onlar ülkeler arasında ekonomik, siyasal ve kültürel köprüler kurar. Anadolu insanı, doğduğu şehirler kadar doyduğu şehirlere de önem verir. Kare dünyanın ekonomisinde, uzaklık yakınlık farkı gibi, gece gündüz farkı da yoktur. Bir şehirde olan her şehirde olur.
*
Yirminci yüzyılın başında ”Vatan ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan / Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan” diyen Ziya Gökalp’ın rüyası, aynı yüzyılın sonunda gerçekleşti. Artık Turan ne Asya’dır Türklere, ne Avrupa. Turan, büyük çarşıya dönüşen, kare düz dünyadır.
*
Dünya ülkeleri, Turan ülkeleridir. Kore, Macaristan ve Finlandiya’da olmak için, kare dünyanın her köşesinde olmak gerekir. Ay büyümezse küçülür.
*
Sınırsız kare dünyada, aynı anne ve babanın çocukları birbirlerine üstünlük taslamadan, herkes birbirine saygı ve sevgi göstermek 
zorundadır.
*
Yirmi birinci yüzyılda insan, toprak, su ve para boş durması istenmez.
*
Yeni yüzyılda ordu milletlerin yerine girişimci milletler geçmiştir.
*
Dünyada toprak büyüklüğü değil hedef büyüklüğü önemlidir.
*
Yeni yüzyıl ordulardan önce girişimcilerin dünyasıdır.
*
Yeni yüzyılın yeni fatihleri simyacı girişimcilerdir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate