HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KIRIM’I YAZMAK UÇAN SU’DAN AKAN SU TANELERİDİR. Dr. SERRA MENEKAY ÖNCEL

13 Nisan 2018 - 381 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KIRIM’I YAZMAK UÇAN SU’DAN AKAN SU TANELERİDİR. Dr. SERRA MENEKAY ÖNCEL
KIRIM’I YAZMAK UÇAN SU’DAN AKAN SU TANELERİDİR.  Dr. SERRA MENEKAY ÖNCEL

Kırım için yazmak, uçan sudan akan sularının taneleridir. Ruhun bir sevdasıdır…! Çığlık sesleri gibi akan tüm ırmakların muhteşem bir sesleridir…Kavrulan çöllerde bir yudum su bulmaktır. Hele ki kalemini Kırım’a ve bağımsızlığına hizmet için kullanan bir kişi tarafından olduğunda, bu kişinin yaşamında heyecan hiç bir şekilde eksik olmaz. Kırım’ın geçmişinde ve geleceğindeki karanlık yollarında Fuzuli’nin “ Hayrdır vermek karanlık gecede bimare su “ kasidesinde olduğu gibi, Dr. Serre Menekay Öncel, kaleminden çıkan su pınarları ile Kırım mücadelesine yazmış olduğu ve yazacağı muhteşem eserlerinde yüreğini güzelliğini hissetmekteyiz…!
Cengiz Dağcı, sonrasında Kırım, Türkiye ve dünya diasporasında bir elin parmakları kadar az bir şekilde Kırım Türk yazarlarının yetiştiği görülmektedir..! Bunlardan biri de Dr. Serre Menekay Öncel’dir.

münir balıca

münir balıca

 

Bizlere hediye ettiği eserler şunlardır;
1-Aluşta’dan Esen Yeller,
2-Kuşbakışı, 
3-İğne oyası,
4-Şefika,
5-Adını arayan çocuk, 
İsimli kitaplarının her birinde ruhunun bazen Şefika’nın zor günlerinde, bazen sürgün vagonlarında, bazen gözyaşı çeşmesinde Kırım Giray Hanın yanında, bazen Karadeniz dalgalarına atılan, Kırım Türklerinin korkusuz yüreği, Noman Çelebi Cihan’ın hissettiğidir…! 
Çünkü iyi bir yazar hissetmeden yazdığı kitapları, tuzsuz ve yağsız yemeğe benzer…!
Bir taşın üstündeki karıncaların dualarını eksik etmediği çaresiz taze gelinlerin başta olmak üzere, bu dünyaları karanlık insanlara, faydalı olabilmenin mutluluğu içersinde sağlık ile uğraşmanın zevkini Dr. Serre Menekay yaşadığı gözlerindeki insan sevgisini, benim gibi kendisinle tanışmayanlar, fotolarındaki gözlerinden bir bakışta anlamaktadır..
Kendisi ile tanışmak ve kitaplarını okuma şansına sahip olamadım. Sakarya’ya yakın kentlerde imza günlerine gitmeyi, tebrik etmeyi istediysem, o günkü şartlarım izin vermedi. İnşallah tekrar yakın yerlerde kısmet olursa, mavi denizler, mor dağların rüzgarları arasında mükemmel kaleminiz ile yazdığınız kitaplarınız ve sizle tanışmanın güzelliğine nail olacağım…! 
Gülecen yüzünüz ile başarılarınızın devamı Tüm Kırım Türklerin isteğidir. Çünkü Kırım edebiyat dünyasında yazarları son yıllarda nadir yetişmektedir…! 
Aluşta’dan esen yellerin yüreğimizi can kattığı ülkemizde size sevdiklerinizle sağlık, başarı ve mutluluklar temennisiyle çiçek bahçemden “Renk renk Orkideler “ sizlere gelsin….! 
Kaleminizdeki ruhunuz ile iyi ki varsınız….!

Münir Balıca

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLATFORMU

 

serra menekay - mustafa abdülcemil kırımoğlu

serra menekay – mustafa abdülcemil kırımoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate