HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5661 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kırım yakınında ABD’ye ait P-8A Poseidon tipi casus uçağı

09 Ocak 2018 - 958 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kırım yakınında ABD’ye ait P-8A Poseidon tipi casus uçağı
Kırım yakınında ABD’ye ait P-8A Poseidon tipi casus uçağı

ABD Hava Kuvvetleri ve Donanması’nın dünya genelindeki havacılık operasyonlarını izleyen Mil Radar’ın verdiği bilgiye göre P-8A Poseidon tipi denizaltısavar casus uçağı Kırım yakınlarında seyrederken görüldü.

İtalya’nın Sicilya bölgesindeki Sigonella askeri üssünden havalanarak Kırım Yarımadası’na doğru ilerleyen P-8A Poseidon’un Çernomorsk ve Rusya Karadeniz Filosu’nun bulunduğu Sivastopol kentleri yakınında birkaç tur attığı ifade edildi.

Mil Radar’a göre daha sonra Rusya’nın güneyindeki Novorossiysk ve Gelencik kentlerinin açıklarına ilerleyen ABD casus uçağı, burada da kısa bir tur attıktan sonra Karadeniz’in dışına çıktı.

kırım iha

kırım iha

 

Öte yandan ABD’ye ait RQ-4A Global Hawk tipi insansız hava aracının (İHA) da bölgede keşif misyonu gerçekleştirdiği kaydedildi.

Donbass da dahil olmak üzere Ukrayna üzerinde uçan İHA, daha sonra birkaç saat süreyle Kırım üzerinde keşif çalışması yaptı.

ABD, 2018’de Kırım yakınında şimdiye dek 3 keşif çalışması yaptı. İlk çalışma, 1 Ocak’ta yapıldı. 5 Ocak’ta da bir keşif uçağı, Baltık Denizi’nde Rusya’nın en batısındaki Kaliningrad Bölgesi yakınında ayrı bir uçuş gerçekleştirdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate