HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KIRIM TATARLARININ HALASI FAZİLET OLCAY 17 MAYIS 2010’DA VEFAT ETTİ

13 Mayıs 2018 - 411 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KIRIM TATARLARININ HALASI FAZİLET OLCAY 17 MAYIS 2010’DA VEFAT ETTİ
KIRIM TATARLARININ HALASI FAZİLET OLCAY 17 MAYIS 2010’DA VEFAT ETTİ

Dedeleri Kırım’dan hicret eden Fazilet Olcay, 18 Kasım 1926 tarihinde Eskişehir’de doğdu.

Derneğimiz eski başkanlarından Ali Kemal Gökgiray Fazilet Hala’nın dayısıydı. Fazilet Olcay, Gökgiray’ın teşviki ile “Kırım Davası” içinde yer aldı. Kırım Derneği ve Emel Kırım Vakfı’nın en faal destekleyicilerinden oldu.

İstanbul Kırım Derneğinin en önemli maddi destekçilerindendi.

Türkiye’de yaşayan Kırımlıların teyzesi, amcası çoktu ama “hala”sı bir taneydi. Büyük küçük herkes kendisine “hala” olarak hitap ederdi.

Kırım ile ilgili yapılan her toplantının, tepreşin, merasimin katılımcısı oldu.

İstanbul Kırım Derneğinin yayın organı Bahçesaray Dergisinde yazıları yayımlandı. Kırım dışında yaşayanlara hitaben bir yazısını şöyle bitiriyordu : KIRIM, VATAN DEMEK, HAYAT DEMEK, GÖRMEK GEREK.

 

Eğitimin Annesi

Ömür boyu Kırım Tatarlarına destek veren Fazilet Olcay, İstanbul’da iki okul açtı. İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan okul Fazilet Olcay’ın rahmetli ağabeyi anısına Kırımlı İsmail Rüştü Olcay adını, İstanbul Pendik’teki okul ise Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi adını taşıyor.

Fazilet Olcay ayrıca Kırım’da faaliyet gösteren Karasupazar bölgesi Zuya Kırım Tatar Milli Mektebi ve Akmescit – Kamenka Kırım Tatar Milli Mektebine maddi yardım sağladı. Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi Kamenka Kırım Tatar Milli Mektebi ile, Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi de Zuya Kırım Tatar Milli Mektebi ile kardeş okul oldu.

Fazilet Olcay, açtığı okullarla ilgili “Bir çocuğum yok, yüzlerce çocuğum var… Ne mutlu bana! Bizler birer yuva yaptırdık; ama bu güzel binaların okulların gerçek bir öğretim yuvası olması öğretmenlerimiz ve burada eğitim gören öğrencilerimizin elinde. Bizler birer vesileyiz…” demişti.

17 Mayıs 2010 günü bir ev kazası neticesinde hayata gözlerini yumdu. Acı bir tesadüf eseri uğruna bir ömür harcadığı Kırım Tatarlarının soykırıma uğratıldığı gün olan 18 Mayıs’ta toprağa verildi.

KENDİ KALEMİNDEN

Ben Kırımlı Fazilet Olcay;

Yunan işgalinin yaralarının sarıldığı uzun savaş senelerinin arkasından gelen cumhuriyet ile birlikte halkımızın yeni umutlara yelken açtığı bir senede 18 Kasım 1926’da Eskişehir’de, annem Fethiye Olcay, babam Hacı Şükrü Olcay’dan dünyaya geldim.

Karadeniz’in kuzeyinde güzel bir Türk yurdu olan Kırım’dan göç etmek zorunda kalan dedelerim, bu asrın başlarında Balkanlarda da huzur bozulunca yerleştikleri Bobruca’dan Anadolu’ya gelirler. Yeni bir hayat, yeni bir gelecek kurmak için gayret ederken, Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı ve ardından gelen Kurtuluş Savaşı içinde bulmuşlar kendilerini. Kırım hatıraları ile birleşen savaş, işgal ve kurtuluş hatıraları içimdeki vatan sevgisini yeşermesinde çok önemli oldu. Vatanın kıymetini bilmek, istikbalin değerini anlamak erken yaşta nasip oldu bana.

Bunlarda rahmetli dayım Ali Kemal Gökgiray’ın tesiri çoktur. Türk Ordusunda Subay olan dayım, kalbimdeki vatan sevgisinin beynimde şuurlu bir anlayışa, vatanıma ve milletime hizmet etme alışkanlığına çevrilmesinde yol göstericiydi.

Eskişehir’de geçen çocukluk senelerim, Atatürk’ün vefatı ve İkinci Dünya Savaşı seneleri ve İstanbul’a taşınmamız… Maalesef üniversite eğitimimi alamadım. İyi bir eğitim alma arzusu ve onu yapamamanın sızısı hep içimde yaşadı. Genç yaşta Almanya’ya giden yüksek tahsilli rahmetli kardeşim İsmail Rüştü Olcay ile birlikte eğitim ve öğretimi destekledik. O da kazandığını ülkemize gönderdi. İsmail Rüştü Olcay adı Zeytinburnu’nda, Fazilet Olcay adı Pendik’te yaşayacak. Bir çocuğum yok, yüzlerce çocuğum var… Ne mutlu bana! Bizler birer yuva yaptırdık; ama bu güzel binaların, okulların gerçek bir öğretim yuvası olması öğretmenlerimiz ve burada eğitim gören öğrencilerimizin elinde. Bizler birer vesileyiz…

Allah Annem Fethiye Olcay’dan, Babam Hacı Şükrü Olcay’dan ve Dayım Ali Kemal Gökgiray’dan razı olsun. Beni iyi bir evlat olarak yetiştirdiler. Vatanımıza ve Cumhuriyetimize minnettarım; bana imkân verdi, fırsat verdi, yetiştirdi, korudu, kolladı… Bir nebze olsun borcumu ödediysem ne mutlu bana…

 

Bir gün ne hayalim kalır,

Ne de gölgem… Unutulur…

Dilerim, benden gençlere,

Bu okul, sıcak bir yuva olur.

                            Fazilet Olcay 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate