HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kırım Tatar Soykırım ve Sürgün Günü 18 Mayıs 1944

15 Mayıs 2018 - 1.802 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Kırım Tatar Soykırım ve Sürgün Günü 18 Mayıs 1944
Kırım Tatar Soykırım ve Sürgün Günü 18 Mayıs 1944

Dünya Kırım Tatar Derneği Genel Başkanı Mustafa Sarıkamış yaptığı açıklamada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Günüdür.

1944 yılında 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının kapıları çalınmaya başladı. Stalin askerleri, on beş dakika içinde hazırlanarak meydanlara toplanmalarını emrediyordu. Kadınlar, kundaktaki bebekler, yaşlılar, hastalar, savaşamayacak durumda erkeklerden oluşan 423 bin Kırım Tatarı o gece Kırım’daki istasyonlardan hayvan vagonlarına istif edilerek vatanlarından sürüldü.

 Kırım Tatarlarının anavatanıdır. 1783 yılında başlayan sürgün aralıklarla devam etmiştir. En son 18 Mayıs 1944’te büyük soykırım yaşanmıştır. Halkıma evlerini terk etmeleri için 15 dakika süre verilmiş olup hayvan vagonlarına istifleme usulü şeklinde doldurulup Urallara, Sibirya’ya, Özbekistan’a sürülmüştür. Yolda vefat edenlerin defin edilmesine bile izin verilmeden vagonlardan aşağı atılarak tarihte insanlığın yüz karası bir tablo ortaya konmuştur.

dünya kırım tatar derneği

dünya kırım tatar derneği

Dünya tarihinde bir ilk yaşanmış, Kırım Tatarları yeniden vatanları Kırım’a yerleşirken her türlü zulme rağmen bir kurşun bile sıkmamış, Ruslarla sıcak çatışmaya girmemiş, bütün dünyaya hürriyet mücadelesinin demokratik şekilde de yapılabileceğinin örneğini vermişlerdir.

Kırım’da etnik temizlik her an olur. Kırım Tatarlarının nüfusu yaklaşık 600 bin civarındadır. Bizim halkımızda silah yoktur. Kırım Tatar Türkleri silahlı mücadeleyi de kesinlikle reddetmektedir.

18 Mayıs 1944 tarihi insanlık tarihinin en büyük facialarından birinin tarihidir. Dünyanın en büyük soykırımlarından biridir. Dünyanın en büyük hayvanı, insanlıktan nasibini almamış Stalin denen Rus devşirmesi Gürcünün insanlık kasabının yaptırdığı yok etme icraatlarının sadece bir tanesidir.

 

18 mayıs 1944

18 mayıs 1944

 

kırım

kırım

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate