HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KIRIM TARİHİNDE İPEK YOLUNA DAYANAN MİRAS

16 Mart 2016 - 1.689 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»KIRIM TARİHİNDE İPEK YOLUNA DAYANAN MİRAS
KIRIM TARİHİNDE İPEK YOLUNA DAYANAN MİRAS

kirim ranetta gafarova

Doç. Dr. Ranetta Gafarova

Kırım, eski Sovyet ve bugünün Rus coğrafyasında pek çok bölgenin, eyaletin, kentin ve coğrafi yapının ismi gibi; büyük ünlü uyumundan da anlaşılabileceği üzere, Türkçe kökenli bir sözcük. Günümüzde Kırım Yarımadası’nın Feodosiya (Kefe), Eski Kırım (Solhat) gibi belli başlı büyük sahil şehirlerinin hemen hemen hepsinin geçmişi antik döneme dayanmaktadır.

ranetta gafarova

Karadeniz’i Çin’ (İpek Yolu) ve Hindistan’a (Baharat Yolu) bağlayan büyük kervan yollarının batı oluşturan Kafa ve Solhat, zengin bir ticaret merkezi olarak gelişti. Çevresine kale yapılarak muhkem bir hale getirdi. Bu dönemde ticaretin de etkisiyle hızla gelişen şehir. Kırım yarımadasının büyük şehri haline geldi.

ranetta gafarova

Görüş sahası Kırımdaki dört şehir incelememektedir: Karasubazar (Belogorsk), Eski Kırım (Solhat), Sudak ve Feodosya (Kefe). Çünkü birçok tarihi kaynaklarda verilerine göre, Ortaçağ’da zamanında çeşitli malların tüccar karavanlar bilinen yoldan Karadeniz kıyısına yönelmişlerdi ve kervansaraylar Solhat (Eski Kırım), Kafa (Feodosia) ve Sugden (Sudak) durak olarak kullanıyorlardı göstermektedir. Burada canlı ticaret oluyordu.

ranetta gafarovaKırım Büyük İpek Yolunda siyasi ve ticari önemi, elbette kendi art alanıyla birlikte, bilinenin ve anlatının ötesine taştı. Genel bilgileri, tadil ve ikmal etmek gerektiği, tashih edilmesi icap eden, daha ayrıntılı incelemelerle zenginleştirilmeye muhtaç olan özellikleri gözlendi. Kırım tüm Büyük ticaret yolunda bir ayrıca yeri vardı: tüccarlar için kervansaraylarda yerleşimlerde konukevleri, deve, at, katırlar için ahırlar. Burada hemen toplu olarak mal satın almak mümkündü ve bu arada günlük aralıklarla kuyuların güvenilirliğini bilinmekteydi, iş haberleri ve malların fiyatlarını öğrenmek için bir ulaşım noktasıydı.

Solhat (Eski Kırım) Karasubazar (Belogors) Kırım’ın şehirleri büyük ticaret merkezi ve para ihraççısı oldu.  Sudak ve Kefe (Feodosya) ise kuzey Trans Karadeniz’inin esas ticaret yer halini almıştı. Kırım pazarlarında Batı ve Doğu’dan gelen çeşitli ekzotik malları rast getirmek mümkündü. Onun için Kırım büyük bir diş ticareti merkezi olarak açık bir şekilde göstertmektedir.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate