HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5661 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KENDİNİ ÖĞRETMEYE ADAMIŞ BİLİM KALESİ OSMAN AKÇOKRAKLI

10 Mart 2018 - 439 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»KENDİNİ ÖĞRETMEYE ADAMIŞ BİLİM KALESİ OSMAN AKÇOKRAKLI
KENDİNİ ÖĞRETMEYE ADAMIŞ BİLİM KALESİ OSMAN AKÇOKRAKLI

Kırım Türklerinin aydınlarına karşı yürütülen, infaz politikası içersinde, iğne deliğinden gözlercesine, tüm diğer insanlarımız gibi, takibe aldıkları Osman Akçokraklı’yı tutukladıklarında, bu Kırım Türk evladını farelerin cirit attığı, beton yataklarda uyumak ve oturmak zorunda kaldığı, ruhundaki Vatan Kırım’ın nuru ile karanlık zindanda ne kadar kaldığı belli olmadığı günler sonrasında, 17 Nisan 1938 tarihinde, tek suçu vatanı sevmek olan Akçokraklı, çıkarıldığı göstermelik mahkeme sonucunda ölüme mahkum edildi…!
Bir gün sonrası bu muhteşem bilim adamı 59 yaşında, köhnemiş ve yıkık duvar diplerinin birinde kurşuna dizildiğinde, Kırım Türklerinin bağımsızlıklar içersinde, kendini öğrenmeye adamış bir kalesi daha kurşunların hedefi olarak canı parçalar içersinde yerle bir ediliyordu…! 
Bir deniz kenarında otururken, bazen bir balığın suda, diğer balıklardan çok değişik bir şekilde fırladığın görürüz. Bilgi ve çalışmaları okyanustaki deli dalgaları kıskandıracak kadar renkli kişiliği ile akademik olarak çok kıymetli çalışmalarda bulunuyordu..!

Osman Akchokrakli

Osman Akchokrakli

 

Kırım’lı tarihçi, etnograf, paleogarf , sanat tarihçisi ve yazar Osman Akçokraklı 1879-1938 yılında köylü bir ailenin çocuğu olarak Bahçesaray’da doğdu. Öğrenim hayatı başarılar ile dolu olarak, insanların gıpta edeceği bir eğitim sonrasında tahsilini bitirdi…!
Öğrenimin sonrasında Petersburg Üniversitesi doğu dilleri fakültesinde hat dersleri verdi. Öğrencileri arasında ünlü Y.Kraçkovski’de bulunuyordu…!
Petersburg ve Bahçesaray camilerinin süslü ve sülüs olan hat sanatının hakkında devamlı olarak çalışmalar içersindeydi…1908’de Türkiye’de bu konuda okudu, bu konularda kendini geliştirmek için Kahire’ye gitti…!
Hat sanatının dışında edebiyatın çalışmaları en üst seviyedeydi. Klasik Rus edebiyatının bir çoğunu Kırım Tatarcasına çevirdi. Rus, Arap, Fas, Alman ve Fransız dillerini öğrendi…
Orenburg’da Şura dergisi genel yayın yönetmeni oldu. 1908-1910’da Kırım’da Tercüman gazetesinde çalıştı. 1906-1910-1916 tarihleri arasında Zincirli medresede dersler verdi….! 
İsmail Gaspıralı’nın Kırım Devlet Üniversitesinde, Kırım Pedagoji Enstitüsünde 1922’den yılından itibaren hat, paleografi, Türkçe, Kırım Tatar folkloru ve etnografyası derslerinin hocalığında bulundu. 1925 yılı yazında Kırım’ın kuzey bölgelerine düzenlenen etnografya araştırma gezilerine katıldı…. 
Bu gezilerde çok sayıda folklor örneği derledi. Yaklaşık yazma kitap ve belge topladı. . Kırım Tatar soy işaretlerini “ damgaları” araştırdı. Türkçe ve Arapça Kırım yazıtlarının okunması alanında büyük bir uzmandı… 
Çora Batır , Koplandı Batır, Edige, gibi tarihi epik destanlar üzerinde araştırmalar yaptı. Sovyet Türkologlarının çoğunluğu olduğu I. Bakü Kurultayı’na katıldı… 
1930’un başlarında her kültürlü vatan aşkı ile yanan Kırım Tatarı gibi Ruslar, ırkçılık suçlamasıyla suçlandı. 1934 ’te Kırım Pedagoji Enstitüsü’ndeki görevine son verildi…. 
Bir süre sonra Bakü’ ye taşındı. 1937 yılı nisan’ında burada yakalanarak Simferopol’e götürüldü. Pantürkizm ve devrim karşıtlığı ve ajanlıkla suçlandı… Mahkemede suçsuz olduğunu beyan etmesine karşılık, 17 Nisan 1938 tarihinde SSCB Yüksek Mahkemesi Askeri Encümenince en ağır ceza olan ölüm cezasına çarptırıldı….!
Osman Akçokraklı’nın “Nenkecan Hanım Türbesi” ve “ Kırım Goncaları” isimli hikayeleri ile Abdullah Özanbaşlı’nın “ Olacağa çare olmaz” oyunlarını yazdı…!
Puşkin’in Bahçesaray çeşmesi ile, Tılsım eserlerinin çevirisini yaptı..!
Kırım Giray, tiyatro oyunları Akçokraklı’nın nezaretinde oynandı….! Edebiyat alanında, yazılmamış Kırım Türk dil Ansiklopesini yazdı…
Kırım’da akademik çalışmalarını ölümüne kadar, yapmaya çalıştı..Osman Akçokraklı gibi önder insanlarımızın katli, Rusların her zamanki bilinen insanlık dışı hareketlerin, ne ilki oldu, bu gün içinde son bulacağıdır…! 
Osman Akçokraklı’nın ve diğer şehitlerimizin mekanları cennet olsun….!

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLARTFORMU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate