HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“GÖZÜ YAŞLI KIRIM” YILLARDIR YAZILMAYAN HÜZNÜN ŞARKISI

13 Eylül 2017 - 962 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Fuar ve Etkinlikler»“GÖZÜ YAŞLI KIRIM” YILLARDIR YAZILMAYAN HÜZNÜN ŞARKISI
“GÖZÜ YAŞLI KIRIM” YILLARDIR YAZILMAYAN HÜZNÜN ŞARKISI

YILLARDIR YAZILMAYAN HÜZNÜN ŞARKISI,
“GÖZÜ YAŞLI KIRIM”

Kırım’da geçmiş tarihinde ve bu gününde öyle acılar var ki…! Çiçekler arasında bile boğazımızı yakar…! Bu bitmeyen zulüm ve işkenceler şiirlere, şarkılara, destanlara ve edebiyat dünyasına senelerdir konu oldu….

18 Mayıs 1944’te bilindiği gibi en küçük ferdine kadar, evlerden yeri geldiğinde dipçiklerle, çoğunu daha orada öldürülerek toplandı.Bu dünya tarihinin en asil insanları ağaçlar gibi köklerinden sökülerek açlığın içersinde, yarısının sonu ölümle biten sürgüne Ruslar tarafından mecbur edildilerrrrrr…


Kırım’a ve vatanları uğruna hayatlarını kaybedenlere, boş laf kalabalığı olmadan, kanında Kırım Türklüğü bulunan bizlerin borcumuz vardır..
Bildiğim kadar senelerdir Kırım hakkında bir şarkı yapıldığını hatırlamıyorum.Tüm ben Kırım Türk’üyüm diyen insanlardan aldığım güç ile, müzisyen ve bestekar kardeşim Tevfik Tançgil’e bir Kırım şarkısı yapalım dediğimde, tüm memnuniyetler ve her zaman yüzündeki sevgi gülümsemeleri ile kabul etti…Geçmişim üzüntü ve gözyaşlarını, mini mini bebeklerin bedenlerinin akbabalara yem olarak atıldığı yaşamı kağıda hissettiğim kadar dökmeye çalıştım.dökebildiysem ne mutlu bana…
Kardeşim Tevfik anlattıklarım ve kendisine vermiş olduğum birkaç kitabı okuyarak, ( Zaten kendisi bu konuda çok hassas ) ruhunun en güzel derinliklerine yazmış olduğum sözlere bir aylık çalışma sonucunda can vcrdi ..Kendisine şahsım ve Kırım camiası çok teşekkür ederim.
Bu duygu dolu eseri her dinlediğimizde Kırım için can verenler ile, kardeşim Tevfik’in ( Bir trafik kazasında ) kaybettiği yakışıklı ve melek gibi karakterli delikanlı çocuğunda kabirlerini nurlar ışıkları aydınlatsınnnnnn. 
Bu eser Tevfik Tançgil, ve tarafımdan ve Sakarya Kırım Türkleri camiasından, tüm Kırım camiasına armağanımızdır…

Münir Balıca

SAKARYA KIRIM TÜRKLERİNİN SESİ PLARTFONU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate