HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5734 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EVLİYA ÇELEBİ TÜRKLERİN MEDENİYET ÜNİVERSİTESİDİR

16 Kasım 2017 - 1.186 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»EVLİYA ÇELEBİ TÜRKLERİN MEDENİYET ÜNİVERSİTESİDİR
EVLİYA ÇELEBİ TÜRKLERİN MEDENİYET ÜNİVERSİTESİDİR

Yolculukta gemilerin ve trenlerin yanında uçakların da yer almasıyla, dünyada şehirler arasındaki uzaklık ve yakınlık farkları ortadan kalktı. Gezilen şehirler, içinde yaşanılan şehirler kadar yakınlaşırken, gezilmeyen şehirler de internetle evlere kadar taşınıyor. Gezmek, görmek ve tanımak ekonomiye olduğu kadar, kültüre de yeni boyutlar kazandırıyor.

Prof. Dr. Nazif Gürdoğan

Prof. Dr. Nazif Gürdoğan

*
Gezmek öğrenmenin, en önemli ve en etkili yollarından biridir. Bunun için Anadolu’da, “çok yaşayan değil, çok gezen bilir” ve “Duydukların senin olsun, sen gördüklerini anlat” denilir. Anadolu insanı, her sene uzun ve yorucu Hac yolculuklarına çıkarak, düşünce ve eylem dünyasını zenginleştirmiştir. O Mekke’yi, Medine’yi, Kudüs’ü, Şam’ı ve Bağdat’ı görerek, tarih içinde binlerce yıl arasında yaşamış kadar, bilgi ve bilgelik kazanmıştır.
*
Gezmek, görmek ve yazmak denilince, yalnızca Türkiye’de değil, bütün dünyada herkesin aklına Gezginlerin Sultanı Evliya Çelebi gelir. Bu yüzden, onun doğumunun dört yüzüncü yılında, Avrupa Konseyi Evliya Çelebi’yi, “Yirmibirinci Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli Yirmi Kişiden Biri” olarak ilan etmiştir. Türk Dil Kurumu da, Şükrü H. Akalın’ın “Seyyahı Alem Evliya Çelebi” kitabını yayınlamıştır.
*
Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si Akalın’ın vurguladığı gibi: “Yalnızca Türk Edebiyatının değil, bütün dünya gezi edebiyatının en büyük, en kapsamlı, en ilginç gezi kitabıdır.” O Osmanlı coğrafyasında üç yüze yakın şehrin, tarihlerini, ekonomilerini, mimari eserlerini, insanlarını, dillerini ve geleneklerini kendine özgü yöntemiyle anlatmıştır. Evliya Çelebi tek başına, insanlığın bilgi ve bilgelik birikimine önemli katkılar yapan, eşsiz bir medeniyet üniversitesidir.
*
Michael Kiel Evliya Çelebi’nin rehberliğinde, Osmanlı coğrafyasındaki mimari eserlerin envanterinin çıkarılmasında, öncü çalışmalar yapmıştır. Ona göre, Evliya Çelebi, kendisinden önceki Doğulu ve Batılı gezginlerden çok daha dikkatli, çok daha bilgili ve çok düzenlidir. O Balkan şehirlerindeki araştırmalarında, onun verdiği bilgilerin ne kadar değerli olduğunu görmüştür.
*
Yaşayan en önemli bilim tarihçisi olan ve Batı dünyasındaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin temellerini Müslümanların çalışmalarının oluşturduğunu ortaya koyan, Fuat Sezgin, Evliya Çelebi’yi, dünyanın en büyük coğrafyacısı olarak görmekte tereddüt etmez.Evliya Çelebi “Şefaat ya Resulallah”tan önce “Seyahat ya Resulallah” diyen, ömrünün kırk yılını gezilerde geçirerek, dünya kültürüne paha biçilmez katkılarda bulunan eşşiz bir medeniyet tarihçisidir.
*
Tarihsiz Coğrafya, Coğrafyasız Tarih olmaz.Tarihe ve Coğrafyaya sevdalısı olmayanlar, edebiyat ve medeniyetin gelecek yüzyıllara taşıyıcısı olamazlar.Evliya Çelebi hem Tarihe hem Coğrafyaya hem de insana sevdalıdır. O dünyayı adım adım dolaşarak avuçlarının içine almıştır.”Şehirlerin Babası”olarak bildiği İstanbul’da başlayan dünya serüveni,”Şehirlerin Anası” gördüğü Kahire’de tamamlanmıştır.
*
Evliya Çelebi Anadolu, Almanya, Avusturya,İtalya, Balkanlar, Kafkaslar, Suriye, Irak, Ürdün, Filistin, Hicaz, Mısır, Sudan,Habeşistan ve Kuzey Afrika Ülkelerini şehir şehir gezerek, medeniyet dünyasına yaptıkları katkıları, kendine özgü diliyle, ayrıntılı olarak anlatmıştır. 
*
Büyük rüyaları olmayanların, büyük düşünceleri olmaz. Evliya Çelebi’nin büyüklüğü, bildiği ve gezdiği coğrafyanın büyüklüğünden kaynaklanır.
*
Dünyada hiçbir gezgin, zamanının medeniyet birikimini ayrıntılarıyla ortaya koymada, Evliya Çelebi kadar başarılı olmamıştır.

Prof. Dr. Nazif Gürdoğan

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

 

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate