HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erdoğan; “18 mayıs 1944 utanç verici, kara bir leke”

18 Mayıs 2015 - 1.865 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Erdoğan; “18 mayıs 1944 utanç verici, kara bir leke”
Erdoğan; “18 mayıs 1944  utanç verici,  kara bir leke”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 
Kırım Tatar Türklerine destek mesajı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatar Türklerinin anavatanları Kırım’dan sürgün edilmelerinin 71. yıl dönümü dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı. Mesajında Kırım Tatar Türklerinin 71 yıl önce bugün anavatanlarından kopartıldığını, baskı ve şiddet kullanılarak sürgüne gönderildiklerini hatırlatan Erdoğan, bu süreçte, en zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veren Kırım Tatar Türklerinin yarısının hayatlarını kaybederek, büyük bir kıyıma uğradığını belirtti.

 18 Mayıs 1944 günü ve sonrasında yaşananların tarihe “utanç verici, kara bir leke” olarak geçtiğini vurgulayan Erdoğan, bu gayriinsani sürgünün yol açtığı zulmü ve acıyı, akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin asla unutmayacağını kaydederek, “Bu matem gününün 71. sene-i devriyesinde sürgünde şehit olan, vatan hasretiyle gözlerini yuman tüm Kırım Tatarı kardeşlerimi rahmetle yâd ediyorum. Onların aziz hatıralarına sahip çıkmak, Kırım Tatar Türklerine yönelik insanlık vazifemiz ve gönül borcumuzdur” dedi.

 Kırım Tatarlarının, son yıllarda anavatanlarına dönüş umudu ve sevincini yaşamaktayken, sürgünden tam 70 yıl sonra geçmiş travmaları hatırlatan yeni bir döneme girdiklerine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

 “Kırım, 2014 yılında, uluslararası hukuk hiçe sayılarak ilhak edilmiş, bölgede hak ihlalleri yeniden başlamıştır. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Türkiye, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Ayrımcılığa ve haksızlıklara uğramalarına rağmen, onur ve vakarla demokratik yöntemleri kullanarak haklarını savunmaya devam eden Kırım Tatarlarını yürekten selamlıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, Kırım Tatar kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum.”

Kaynak: iha

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate