HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 MAYIS 1944

18 Mayıs 2016 - 1.665 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»18 MAYIS 1944
18 MAYIS 1944

18 MAYIS 1944

Emre SEVEN

            Bir hayal edin…

 

İkinci Dünya Savaşı yeni bitmiş. Sizin, babanız, abiniz, sizin topraklarınızı işgal eden Sovyet Ordusunda Nazilere karşı çarpışmakta… Evde sadece yaşlılar kadınlar ve çocuklar var…
Sabah saat 4… Birden eviniz basılıyor. İçeri giren silahlı Rus askerleri size 15 dakikada evi boşaltmanızı söylüyor. Doğum büyüdüğünüz evi ocağı… Ne olduğunu anlamıyorsunuz. Herhangi bir açıklama yapılmadan, sadece size “vatan hainleri” olduğunuz söylenerek yaka paça tekme tokat atılıyorsunuz dışarı. Bağrışlar çığlıklar… Komşularınız akrabalarınız herkes… Yanınıza elinize geçen ne varsa almaya çalışıyorsunuz. Fakat çoğuna izin verilmiyor. İtiraz edenler oracıkta öldürülüyor.
Sonra kamyonetlerle jiplerle tren istasyonuna götürülüyorsunuz. Asıl işkence burada başlıyor. Küfürler hakaretler tekmeler içerisinde hayvan vagonlarına balık istifi dolduruluyorsunuz. Hayvan pisliği dolu olan nefes almaya bile yer olmayan vagonlar içerisine… Kapılar kapatılıyor.
Yolculuk başlıyor. Nereye ve neden gittiğinizi hiç bilmiyorsunuz…. Günlerce yol gidiliyor. İçerisi can pazarı. Yiyecek bir lokma ekmek, içecek su, ihtiyaç giderilecek tuvalet hiç biri yok… Hamileler var, yaşlılar var… Vagonlara doldurulanların yarısı ya açlıktan, ya susuzluktan, ya hastalıktan ya da tuvalet ihtiyacını giderememekten ölüyor. Ölüler, Rus askerleri tarafından dışarı atılıyor. Kucağında bebeği ölmüş anneler bebeklerinin öldüğünü söyleyemiyorlar.
Bir ya da iki kez tren duruyor. Anneler bulabildikleri her şey ile ekmek yapmaya çalışırlarken tren hareket ediyor. Belki anneniz belki kardeşiniz belki dedeniz nineniz çölün ortasına bırakılıp gidiliyor.
Günlerce süren yolculuktan sonra bir araziye geliyorsunuz. Sizi ahırlara kamplara yerleştiriyor boğaz tokluğuna çalıştırmaya başlıyorlar. Buralardan ayrılmamanızı emrediyor belki dilini bile yarım yamalak anladığınız Rus komutan.
Babanız abiniz savaştan dönünce evlerinizin bomboş olduğunu görüyor. Yıllarca onlar için savaştıkları Sovyetlerin sizi sürgün ettiğini öğrenince kim bilir nasıl yanıyorlar. Sizi nasıl bulacakları hakkında hiçbir bilgileri yok… Yaşayıp yaşamadığınızı bile bilmiyorlar…
Şehirlerinizin köylerinizin ismi bir günde değiştiriliyor. Mezar taşlarınız yıkılıyor. Kitaplarınız yakılıyor. Diliniz, dininiz yasaklanıyor. Bu olay hakkında konuşmak bile yasaklanıyor. En ufak bir itaatsizliğin cezası Sibirya’da 10 yıl ya da ölüm… Bu olayı da kaynaklara “deportation” yani “sınır dışı edilmek” olarak geçiriyolar. Sanki insanın kendi vatanından sınır dışı edilmesi mümkünmüş gibi. Tarih sahnesinden sizi bir gecede silmeye çalışıyorlar…
İşte Kırımtatarlar bundan 72 yıl önce bunları yaşadı… Nazilerle işbirliği yaptıkları bahanesiyle Kırım’ı Türklerden temizlemek için böyle vahşi bir planı uygulayan Katil Stalin eminiz ki bunların hesabını veriyor. Şimdi sıra tarihle hesaplaşmada. Dünya bir soykırım arıyorsa işte bütün açıklığıyla önümüzde duruyor… 18 MAYIS 1944 soyKIRIM’ı UNUTMADIQ UNUTMAYCAQMIZ UNUTTIRMAYCAQMIZ!

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :
Bilmate