HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5736 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

17 Nisan 1938 Kırım Tatar Türk Aydınları Katledilmesi

16 Nisan 2018 - 413 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»17 Nisan 1938 Kırım Tatar Türk Aydınları Katledilmesi
17 Nisan 1938 Kırım Tatar Türk Aydınları Katledilmesi

17 Nisan 1938 tarihinde, Kırım Türklerinin pek çok aydın ve ileri gelenleri, işgalci komünist moskof katil sürüsü tarafından kurşuna dizilerek şehit edildiler. Bu cinayetler ve zulümlerden sadece Kırım değil, İdil-Ural, Sibirya, Türkistan ve Kafkasya’da yaşayan tüm Türk İlleride, fazlasıyla paylarını almışlardır.

İşkenceler, katliamlar, soykırımlar, sürgünler vb. akla hayale sığmayacak zulümler ile kalleşlikler, insanlığın tortusu olan sefil moskoflar ile komünist haşaratların tarihe geçmiş olan TÜRKLÜĞE karşı işledikleri asla affedilemeyecek olan suçlarıdır.

Lenin, Stalin adlı komünist haydut çete başlarının döküntüleri, tarihte Türk İllerinde işlemiş oldukları iğrenç suçlara; bugünde hala devam etmektedir.

17 Nisan 1938 tarihinde, Akmescit’te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Milli İçişleri Komiserliği Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Kırım Tatar aydınlarının büyük bir grubu 19 Nisan 1938 tarihine kadar 3 gün boyunca kurşuna dizilmişti. kurşuna dizilenlerin sayısı kesin olarak bilinmemekle birlikte,şehit edilenler arasında Yakub Ablamitov, Yakub Azizov, Hasan Sabri Ayvazov, Osman Akçoraklı, Ramazan Aleksandroviç, Ali Asanov, Yahya Bayraşevski, Hüseyin Badaninski, Zafer Gafarov, Kerim Cemaledinov, İbraim İsmailov, Abdulla Latifzade, Fevzi Musaniyev, Yakub Musanif, Mamut Nedim, İlyas Tarhan, Server Turupçu, Seyit-Celil Hattatov ve Bilal Çagar gibi Kırımlı Türk aydınların olduğu kesin olarak tespit edilmiştir.

Kadim Türk Yurdu Kırım, moskof sürülerinin çizmesi ve zulmü altındadır.

Kızıl Moskof cinayet şebekelerinin; Kırım ve tüm Türk illerinde katlettiği tüm şehit soydaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz. Aziz ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Fotoğraf . İlhan Kandemir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Bilmate